



lör 28 maj
|Eskilstuna
Ölprovning i Slussen - Vreta Kloster 28/5 kl 15:00
Bryggeriet är beläget i Ljungsbro utanför Linköping, bara ett par stenkast från ruinerna av Sveriges äldsta kloster- Vreta Kloster – som grundades 1101. Tillsammans med Anderas från Vreta så provar vi fem spännande öl.
Tid och plats
28 maj 2022 15:00 – 16:30 CEST
Eskilstuna, Faktorigatan 1, 632 20 Eskilstuna, Sverige
Gäster
Om evenemanget
Bryggeriet är beläget i Ljungsbro utanför Linköping, bara ett par stenkast från ruinerna av Sveriges äldsta kloster- Vreta Kloster – som grundades 1101. I klosterruinen har arkeologer funnit det som tros ha varit nunnornas bryggstuga. Det låter högst sannolikt då öl, som har kokats under tillverkningen, en gång i tiden var säkrare att dricka än vatten. Öl var även en viktig näringskälla – bröd i flytande form.
Med förkärlek för belgiska ölstilar och bryggeriets lokalitet i Vreta kloster socken, var det självklart att bryggeriet skulle ha en nunna med ölsejdel som pryder loggan. Inte minst med tanke på att den täta kopplingen mellan öl och kloster i Belgien ofta illustreras med bilder på munkar eller medeltidsmän. Det är helt enkelt dags för ”mer nunneöl åt folket!”
Tillsammans med Anderas från Vreta så provar vi fem spännande öl.
Biljetter
Ölprovning
395,00 kr
Totalt
0,00 kr